CBSE School in Bangalore, Boarding School in Bangalore – Nitte International School

Students Achievements

Lodestar Career Guidance – The Great Indian Career Challenge

certificate recieved by nis student1
certificate recieved by nis student2
certificate recieved by nis student3
certificate recieved by nis student4
certificate recieced by nis student5
certificate recieced by nis student6

Winners at TAEKWON-DO Championship

The students of Nitte International School participated in 11th South and West India Invitational ITF Taekwon-Do Championship held in Nagpur, Maharashtra and the students of class IV and V Won Gold, Sliver and Bronze Medals.

Photos Name Class Awards
competition winner1 at nis Sneha Nayana Class IV 1 Gold, 1 Sliver and 2 Bronze Medals
competition winner2 of nis Ananya Class IV 1 Sliver Medal
competition winner3 of nis Naksha R Class V 1 Sliver Medal
competition winner4 of nis Sneha T Class V 1 Gold Medal
competition winner4 of nis Abhishek Jovan Class V 1 Sliver Medal

June Month - Speech Competition

CLASS VI : 1. 'Books are our friends'

CLASS NAMES PLACE
VI H AMRITHA
TRISHA
I
II
VI K VINDHIYA
ADITYA
PREETI
I
II
II
VII SANVI
NIHARIKA
I
II
VIII H SMIRITI
ANUSHKA
I
II
VIII K NIHAL R ANIL OM ANANTH KUSHAL I
II
II

RECITATION COMPETITION

TOPICS : 1. ENVIRONMENT

CLASS NAMES PLACE
I A VARUNIKA
HANSIKA
I
II
I B SINCHANA
SNEHA
I
II
I C VANYA
RISHABH
I
II
II A SAMAR SINGH
RUHANI
I
II
II B LUELLE
SHREYA
PAVAN
I
I
II
III A BHOOMIKA
AKSHOBHYA
I
II
III B DEEKSHA
CHAHAL
SHRIRAM
I
I
II
IV A PARNEETHA
KEERTHNA
I
II
IV B KASHVI
ANIRUDH
NAVYA
I
I
II
V A MALLIKARJUN
DIVYA
I
II
VB KAVIKA
MADIHA
I
II

JULY & AUGUST MONTH - ADVERTISEMENT COMPETITION

CLASS NAMES PLACE
VII NIHARIKA
SAANVI
I
II
VIII H SMIRTHI
SAHISHNU
ANUSHKA
NANDANA
I
II
II
II

JULY - HANDWRITING COMPETITION

CLASS NAMES PLACE
I A SUHAS GOWDA
VARUNIKA
I
II
I B GEETHA
SINCHNA
I
II
I C ANVESHA
VANYA
I
II
II A SINDHIYA
PRATHIKSHA
CHINMAY R
I
II
II
II B NEHA
KUNAL
I
II
III A GANAMURTHY
BHARANI G N
SANDHYA SHREE
I
II
II
III B JAIYADITHYA
AADITHYA S
MANOJ
I
II
II
IV A MANYATHA
SHREYA M
I
II
IV B BHOOMIKA C
KRUTHIKA
I
II
V A BHAVANA
DIVYA
I
II
VB SHREYA A
KARTHIK S
OJASWI
I
II
II
VI H NAKSHA R
AMRITHA ANIL
SNEHA
I
II
II
VI K VARSHA S
DHANUSHREE
DEEKSHA V H
I
II
II

SEPTEMBER - STORY TELLING COMPETITION

CLASS NAMES PLACE
VII NIHARIKA
SAANVI
SHAMBHAVI
I
I
II
VIII H SMIRTHI
ANUSHKA
PRAPTI
SAYEESH
I
I
II
II
VIII K KUSHAL
NIHAL
I
II

AUGUST - SINGING COMPETITION

CLASS NAMES PLACE
II A SINDHIYA
TANMAI BHAT
I
II
II B RIDDHIMA
SHREYA
I
II
III A SANDHYA SHREE
BHOOMIKA
AKSHOBHYA
I
II
II
III B DEEKSHA
ABHINAV PILLAI
I
II
IV A YESHWANTH
SAMIK
I
II
IV B CHINMOY
MAHESH
KASHVI
I
II
II
V A MALLIKARJUN
DIVYASHREE
I
II
VB VRISHANK NITHIN
KARTHIK S
I
II
VI K VINDHYA
CHANDAN
DEEKSHA
I
II
II
VI H AMRITHA
VISMAY
BIDYUDIPTO
I
II
II

SEPTEMBER - SPEECH COMPETITION

CLASS NAMES PLACE
I A VARUNIKA
GAUTAMI
ADITYA
I
II
II
I B GEETHA
SNEHA
I
II
I C AMULYA
VANYA
I
II
II A SAMAR
PRITHVISH
RITVIK
I
II
II
II B MAHIKA
LUELLE
I
II
III A AKSHOBHYA
SHIRI
I
II
III B SHRIRAM
AVYAK
I
II

OCTOBER - SINGING COMPETITION

CLASS NAMES PLACE
VII TEGASWINI
RAKSHITHA
I
I
II
VIII H ANUSHKA YADAV
NANDANA K
I
I
II
VIII K FIZA ROSHNI
BRUNDA R
NIHAL R ANIL
I
II
II

SEPTEMBER & OCTOBER - QUIZ COMPETITION

TEAM 'A ' WINNER

CLASS NAMES
VI A DEEKSHA
VI B TANVI
VA KESHVI
V B TANAY
IV A ADITYA
IV B SAKET

TEAM 'B' RUNNER

CLASS NAMES
VI A DHANUSHREE
VI B R AMRITA
VA DIVYA
V B ANUSHKA
IV A MANYATA
IV B JISHNU

OCTOBER - STORY TELLING COMPETITION

CLASS NAMES PLACE
I A VARUNIKA
HANSIKA
I
II
I B SINCHNA
CHANDAN
I
II
I C AMULYA
SOMAVA
I
II
II A TANMAYI
ANSHIKA
DELICIA
I
II
II
II B BHASKAR
DHRUTI
I
II
III A PAVAN
HARSHITH
I
II
III B SHRI RAM
AVINASH
I
II

OCTOBER - DIYA DECORATION COMPETITION

CLASS NAMES PLACE
I A VARUNIKA
HANSIKA
I
II
I B NITYANVITA
SNEHA
I
II
I C VANYA
AMULYA
I
II
II A ANSHIKA
JAGAN
I
II
II B BENISHA
POORNIK
I
II
III A LALITH
BHOOMIKA
I
II
III B NAVNEETH
TARASHREE
I
II

NOVEMBER - POOJA THALI DECORATION

CLASS NAMES PLACE
VII SAANVI
NIHARIKA
I
II
VIII K PRAJWAL N S
BRUNDA
I
II
VIII H NIHAL
SAMYUKTA
I
II